Otázky typu: AKÝ proteín, KOĽKO, KEDY a KTORÝ je najlepší??
Dennodenne ich počúvame. Chodia k nám maily s otázkami na odporúčania doplnkov výživy. Známi sa vypytujú a s nimi všetci čo chcú správne nakúpiť. Je to výzva ako správne investovať svoju ťažko vyrobenú 50- ku.
AKÝ ??:
Odpoveď pre bežného človiečika je jednoduchšia ako by sa mohlo zdať. Ak si rekreačný športovec, dokonca ak aj si výkonnostný športovec (nie si profesionálny bodybuilder) a skôr dotuješ svoju zábavku ako na nej zarábaš, nerob si hlavu či kúpiť ten alebo iný protein. V dnešnej dobe je pri suplementoch výživy zaujímavá vlastnosť, že kedysi firmy a ich doplnky výživy mali problémy s funkčnosťou. Dnes je to presne naopak. Skôr poniektoré firmy sem tam sťahujú svoje výrobky z trhu, kedže nespĺňajú podmienky antidopingových agentúr. V skratke väčšina PROŤÁKOV funguje. Nesypeš len ,,placebo´´..
Nenakupuj ani najdrahšie ani najlacnejšie proteíny. U tých najlacnejších nikdy nevieš či tam nemáš pomleté granko v kombinácii s neidentifikovateľným práškom na pranie. Čiže ak ti niekto ponúka ,,2-kilovú ŠUPU´´ za 10 ečiek, potom radšej povedz: ĎAKUJEM NEPROSÍM. Minimálne ušetríš ráno maminu, keď musí v tvojej izbe dýchať, tvoje POWER výpary. Ani opačný extrém nie je pre teba. Myslíš, že drahota ti vytvaruje bicák lepšie? Myslíš, že ťa rýchlejšie zregeneruje po tvojom futbalovom zápase? Zabudni. Najdrahšie doplnky výživy sú čisto zamerané pre profesionálnych kulturistov, kde sa náväzna adaptácia a funkčnosť daného doplnku výživy prejaví. U bežného človiečika ako si ty, sa táto investícia neprejaví vôbec. Musel by si mať aj iné prvky v príprave dotiahnuté do maxima, a to predsa nie je tvoj cieľ. Nemáš stravu vyšpikovanú do detailov, nevenuješ sa profesionálnej kulturistike. Rozdiel pri aplikácii cenovo priemerných a drahších proteínov u bežného smrteľníka je minimálny. Oceniteľný je len na súťažiach, kde sa telo analyzuje do detailov. A hlavne veľakrát ani pri doplnkoch výživy neplatí, že čím drahší, tým lepší. Nie je to pravidlo, ako ani v iných oblastiach nášho konzumného života.
Chápeš teda, nenakupuj ako pán tie najdrahšie proteíny, ani ako držgroš tie najlacnejšie. Už keď si sa rozhodol do seba investovať, zvoľ cenovú zlatú strednú cestu. Radšej zober za ušetrené L.O.V.E. svoju frajerku na výlet. Ak si ale kúpil ten lacný variant proteínu, na výlet nechoďte. Lebo POWER výduchy urobia svoje..
(nabudúce pokračujeme v ďalších otázkach: KOĽKO, KEDY a KTORÝ proťáčik sypať..)